Olda 85

Pokud si někdo stěžuje na krizi přechodu do důchodu, ať se jde podívat do rožnovské tenisové haly, kde mezi sebou zápolí odrostlí tenisté v kategorii 70 +, mezi nimiž se neztrácí nyní už nestor rožnovské tělovýchovy posledních šedesáti let Olda Nosek. Do Rožnova přišel z Ostravy v padesátých letech jako cyklista, většinu svého sportovního života však prožil na lyžích a tenisovém kurtu. Patřil k zakládajícím členům sekce alpských lyžařů v oddílu lyžování TJ Rožnov a budovatelům prvního lyžařského vleku a útulny na Soláni. Z hrstky těchto sportovních nadšenců vyrostl oddíl alpského lyžování, který měl v osmdesátých letech několik stovek členů.

Olda se v tomto oddílu věnoval lyžařské výchově těch nejmenších a rukama mu prošlo mnoho desítek dětí, z nich mnozí později dosáhli špičkových úspěchů. Vždy je motivoval pozitivně a místo přísných pokynů používal pochvaly a odměny ve formě sladkostí, kterých měl vždy plné kapsy. Osvědčil se i jako organizátor a dlouholetý ředitel lyžařských závodů a zakladatel dětských závodů Vločka ze Soláně. Zorganizoval desítky závodů za podmínek, při kterých bychom to nyní všichni vzdali. Jestli nebyl sníh na Soláni, tak se obstaral autobus, naložil materiál a závodilo se na Martinských Holích!
Myslím, že patří k nejstarším aktivním lyžařským rozhodčím, když ještě předloni sloužil za jako pomocník startéra. Vždy i ve vysokém věku projevil ochotu se do námi pořádaných závodů zapojit.
Patřím už těm z mála lyžařských funkcionářů, kteří si ho pamatují od zmíněných šedesátých let a dovedou proto jeho práci pro lyžařský sport v plném rozsahu ocenit. I když se říká, že se narozeniny nemají slavit předem (Olda se narodil 16.12.) dovolím si mu jménem našeho klubu už nyní na našich webových stránkách a naší na valné hromadě 30.11. za jeho práci poděkovat.

Jaroslav Trhlík
Předseda Ski Soláň